Dotek jako lék

DOTEK JAKO LÉK

 

Když jsem začala vytvářet své webové stránky, nad názvem jsem vůbec nepřemýšlela. DOTEK JAKO LÉK mě přišel naprosto skvělý,měla jsem pocit, že vystihuje vše. Ovšem s prvními klienty začaly přicházet otázky, proč si myslím, že dotek léčí. Tato otázka zněla od žen i mužů a já začala přemýšlet jak to tedy s těmi doteky je a jak to vnímám já.

Proč název Dotek jako lék

Když se narodí miminko je naprosto přirozené, že si ho chce každý pochovat nebo jen pohladit. Mámin dotek umí dítě uklidnit i rozveselit.Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že je  od narození v láskyplném objetí maminky a tatínka. Dítě, které dotek nezná, tedy ten láskyplný, těžko může v dospělosti pochopit co je na doteku léčivé. U nás dospělých už není tak přirozené se jen tak na ulici dotknout, pohladit nebo obejmout. Když nás něco bolí, neběžíme už za maminkou nebo nepoprosíme kolegu v práci aby nás objal. Nějak to vydržíme nebo si dáme tabletku. Fyzická bolest pomine , nám se uleví, Zvládli jsme to , vydrželi jsme to.

 

Jednou jsem na procházce pozorovala dvě děti jak se hádaly kdo bude mít v ruce lopatku. Jedno dítě začalo plakat a jeho maminka hned přiběhla, objala ho a snažila se mu vysvětlit, že hrát si mohou spolu. Druhé dítě  neplakalo. Jeho maminka seděla na lavičce, koukala do mobilu a dítěti nevěnovala žádnou pozornost. Malé dítě chvilku pozorovalo druhé dítě v objetí maminky, pak odběhlo k lavičce kde seděla jeho máma. Stálo před ní a když se nic nedělo, začalo házet po mamince písek. Maminka ho opakovaně napomenula, když nepřestalo, dostalo na zadek a matka odváděla řvoucí dítě za ruku pryč. Obě děti nakonec pozornost svých maminek získaly, každý ovšem jiným způsobem.

Dávání i přijímání doteků je stejně důležité

Nejsem psycholog a nevím co je správné. Mohla bych ovšem vyprávět spoustu příběhu dospělých žen a mužů, kterým nedostatek láskyplných doteků a pozornosti způsobil veliké bloky v dávání i přijímání doteků v jejich životech. Z mého pohledu je důležité mít rovnováhu v dávání i přijímání doteků, obojí hraje v našich životech důležitou roli.

Co jsem si díky doteku uvědomila

Ve svém příběhu https://dotekjakolek.cz/muj-pribeh/ jsem psala o tom co mě k práci s dotekem přivedlo. Nyní bych  chtěla napsat co mě setkání s touto prací přineslo a co jsem si během výcviků u Denisy a Richarda uvědomila https://www.denisaarichard.cz/.

Vyrůstala jsem sama s maminkou. Svého tatínka jsem nikdy neviděla, jeho dotek necítila.Myšlenku na svého tátu jsem úplně potlačila. S moji mámou jsme se o něm moc nebavily a mě přišlo naprosto normální, že jsme spolu samy. Maminka se snažila abych měla vše co potřebuji a já na své dětství vzpomínám jako na šťastné.

Důležitý AHA moment

To, že to úplně normální není jsem si uvědomila až po smrti mého manžela a ukázali mě to mojí synové. Spoustu věcí, které kluci dělali s tátou, přestali dělat. Důvod byl, já to prostě neuměla.

Moje energie se najednou přesměrovala na boj o každodenní život. Zajistit bydlení, opravy, auto, prostě udržet vše v chodu.  Na  doteky zbývalo čím dál méně času a energie.Já si uvědomila co vše moje maminka zvládla a mě to až doposud přišlo normální.

Na první kurz jsem odjížděla s tím, že tu šťastnější část života mám za sebou. Naštěstí jsem se mýlila.

První léčivé účinky

První léčivé účinky se dostavily už po pár dnech kurzu. Mé tělo se skrze dotek začalo uvolňovat, probouzet a propouštět staré vzorce. Začala jsem chápat, že ať byla moje minulost jakákoli,nemůžu ji změnit. Můžu ji pouze přijmout a naučit se žít TADY a TEĎ.  To jsou jediné okamžiky, které můžu ovlivnit.

O tom, jak lidé „uspávají “ své těla jsem psala v článku Uspat nebo probudit https://dotekjakolek.cz/uspat-nebo-probudit/.

Co miluji na práci s vědomým dotekem

Na práci s vědomým dotekem miluji radost v očích klientů, uvolněná těla. To, že nemusíme dlouze rozebírat traumata, která je za mnou přivádí, ale pomalým , vědomým dotekem a  mojí absolutní přítomností rozpohybujeme nastřádané emoce, poslechneme co nám tělo říká a následujeme jeho potřeby. Vše prožijeme společně v daném okamžiku a společně odložíme část toho co máme v našem životním batůžku naloženo. To co už nám neslouží a my už to prostě nepotřebujeme.

Úžasné je,že to co se na prvním sezení zdálo jako nejdůležitější, se během dalších sezení ukáže jako úplná drobnost. Tělo, které se postupně uvolňuje vyplaví na povrch ten pravý důvod, příčinu toho co nám nedovolí plynout životem s láskou a lehkostí.

Proto si myslím, že DOTEK JE LÉK. Je to lék, který máme všichni neustále po ruce, nic nestojí.

Nebojme se tedy přivítat přátele objetím,přituli se k maminkám a tatínkům, pohladit kamaráda když ho něco bolí, usmát se na kolegu, pohladit sami sebe.

V jedné písničce se zpívá „milujme se a množme se“ a já dodávám:

USMÍVEJME SE A HLAĎME SE ♥♥♥

 

Provázím ženy i muže světem intimity. Metoda vaginálního mapování,léčení jizev nebo celostní smyslná masáž jsou nástroje, kterými pomáhám lidem najít hodnotu svého vlastního já a probudit je k radosti. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.